Powrót


Tu możesz ściągnąć niniejszy tekst
w spakowanym zipem pliku txt [2,05 KB]
Walki byków - treść tekstu

Walki byków

Każdego roku ponad 30 tysięcy byków umiera w katuszach na hiszpańskich arenach w imię sportu i rozrywki. Tysiące giną w podobny sposób we Francji, Portugalii, Meksyku i Ameryce Południowej.

Dlaczego tak się dzieje?

Walki byków to dochodowy interes. Ogólne zyski ze sprzedaży biletów na widowiska w samej tylko Hiszpanii wynoszą około 30'000'000'000 pesetów rocznie. Pomimo głosów sprzeciwu hiszpańskiego Ministerstwa Kultury, które wykazało, że 50% Hiszpanów jest przeciwnych tej rozrywce, biznes ten prosperuje kwitnąco. Chociaż jest tyle przeciwników, 20 milionów widzów wciąż chodzi na krwawe przedstawienia. Taką liczbę podnoszą zagraniczni turyści, odwiedzający kraj w czasie wakacji.

Nierówna bitwa.

Program przedstawienia zawiera 6 walk, w każdej ginie 1 byk. Jedna walka trwa około 20 minut. Matadorowi - człowiekowi walczącemu z bykami - asystuje siedmiu innych ludzi, z czego dwóch jest pikadorami.

Przed starciem z matadorem byk jest przetrzymywany w ciemnej klatce. Kiedy wchodzi na arenę, asystenci matadora zwani torreadorami wielokrotnie kolo niego przejeżdżają, powodując dezorientację byka przy pomocy czerwonych peleryn i doprowadzając go tym do wycieńczenia.

Następnie pikadorzy na koniach wbijają ostrze w kark oraz barki. Prowadzą je tak głęboko, jak tylko się da między łopatkami. Robią to 3-4 razy. Kark byka jest też przebity metalową dzidą, która pozostawia wyryty ślad. Zwierzę nie jest w stanie podnieść głowy (osłabione mięśnie).

Dopiero gdy byk jest już obezwładniony z powodu odniesionych ran, bólu i utraty krwi matador rozpoczyna powolne zabijanie. Zaczyna przekuwać byka cienką szpadą, próbując przebić ważne naczynia krwionośne lub serce. Kiedy to się nie udaje, asystent próbuje przebić kark.

Pracownicy RSPCA widzieli matadora, który 5 razy bezskutecznie próbował przebić szpadą byka. Za szóstym razem próbował przebić kark. Byk jednak wciąż żył, potykał się o swoje kolana dopóki nie ukrucona jego cierpienia.

Nowe uregulowania walk byków w Hiszpanii zostały wprowadzone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w lutym 1992 r. Mówią one, że jeśli byk nie zostanie zabity w ciągu 10 minut od rozpoczęcia trzeciego stopnia zawodów, może zostać zabrany z powrotem do zagrody lub rzeźni. Byk, który wykazuje wyjątkowe męstwo może być zabrany z powrotem na ring i po prośbie publiczności oraz matadora rozpoczyna się ponowne przedstawienie. W 1929 r. Hiszpania wprowadziła prawo, zakazujące dzieciom poniżej 14 lat udział w walkach byków. W 1992 r. prawo to zostało obalone przez nowe uregulowania. W Portugalii nie występują pikadorzy i prawo mówi, że nie wolno zabijać byka na ringu. Jednakże zwierzę jest nadal przebijane szpikulcami i jest zarzynane po przedstawieniu w zagrodzie.

Jak można powstrzymać okrucieństwo?

Jeśli planujesz wyjazd do Hiszpanii lub innego kraju, gdzie są praktykowane walki byków pomyśl o tym:
- Nie chodź na przedstawienia walk byków
- Nie kupuj pamiątek z tym związanych
- Napisz do:

* Spanisch National Tourist Office
57 St James Street, London SW1A !LD

* French Goverrnment Tourist Office
178 Piccadilly, London W1V 9 DB

* Portuguese National Tourist Office
22/25A Sackville Street, London W IX 1DE

* Mexican National Tourist Counsil
60/61 Trafalgar Square, London WC2N 5DS.

RSPCA - Królewskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząc stara się przekonać obce rządy i władze, aby rozpoczęły legalne akcje, mające na celu ukrucić okrucieństwa. RSCPA pracuje także na europejskim szczeblu. Wszystko po to, aby dać do zrozumienia, że walki byków nie powinny odbywać się w nowoczesnych krajach.

Tłumaczenie ulotki: Ruch Wyzwolenia Zwierząt, skt. poczt. 55, 53-250 Wrocław 15.

Tu możesz ściągnąć niniejszy tekst
w spakowanym zipem pliku txt [2,05 KB]
Walki byków - treść tekstu

Powrót

alternatywny punkt informacyjny WATAHA