Powrót na stronę główną
sieciowej biblioteki alternatywnej

Powrót do spisu treści


Leczenie jarzynami - owocami - zbożem

Jarzyny
Zboża
Schorzenia i dolegliwości ulegające zahamowaniu
przy umiejętnym zastosowaniu jarzyn, owoców i zbóż

Owoce

Czereśnie

Świeże owoce mają działanie regulujące, mineralizujące, regenerują-ce, energetyczne dla całego organizmu. Przyczyniają się do zwiększenia odporności na infekcje. Są też przeciwreumatyczne i sklerotyczne.
Wewnętrznie
Można w sezonie przeprowadzić kurację regenerującą odżywiając się przez 1-2 dni wyłącznie czereśniami. Nastąpi proces oczyszczenia organizmu z toksyn i nie wydalonych złogów trawienia. Przy uwrażliwionym przewo-dzie pokarmowym można stosować łatwiej przyswajalny świeży sok wyci-śnięty z surowych czereśni.
Zewnętrznie
Stosuje się okłady ze zmiażdżonych owoców na czoło przy migrenach oraz w celach pielęgnacyjnych na skórę twarzy i szyi.

Cytryny

Mają zastosowanie przy licznych niedomaganiach.
Wewnętrznie
Przy gorączkach, wymiotach - Sok z 1 cytryny wlany do połowy szklan-ki osłodzonej wody. Jest to najlepszy napój dla chorych.
Infekcje epidemiczne, bóle reumatyczne - Świeży sok z cytryn pić przez 5 tygodni, zaczynając od połowy cytryny i stopniowo zwiększając dawkę (nawet do 10 cytryn dziennie), po czym przejść na spożycie soku 1-2 cy-tryn dziennie.
Pasożyty jelitowe - Utrzeć w całości 1 cytrynę (skórkę, miąższ i pestki) bardzo dokładnie z miodem. Pić na noc.
Oczyszczanie wątroby - Napar (całonocny) z 3 cytryn zalanych wrząt-kiem. Wypić na czczo.
Przeciw otyłości - Napar (całonocny) z 1 łyżki rumianku zalać 1 szklanką wrzątku i dodać pokrajaną 1 cytrynę. Rano przecedzić i pić na czczo.
Zewnętrznie
Katar, zatoki szczękowe - Kilka razy dziennie wpuścić do nosa po kilka kropel świeżego soku cytryny.
Krwawienie z nosa - Włożyć do nosa tampon nasączony sokiem z cytryny.
Afty w jamie ustnej - Stosować przy płukaniu przetrzymywanie w jamie ustnej soku z cytryny z dodatkiem wody i miodu.
Angina - Płukanie sokiem z 1 cytryny z dodatkiem 1 szklanki wody.
Migrena - Kompresy z soku cytryny, albo przykładanie świeżych plaster-ków cytryny na skronie.
Odmrożenia - Wcierać świeży sok z cytryny.
Łamliwość paznokci - Zwilżać paznokcie sokiem z cytryny rano i wieczo-rem.
Sucha skóra twarzy - pielęgnacja - Rano i wieczorem zmywać tampo-nem twarz sokiem z cytryny. Po zabiegu zmywać twarz dopiero po 20 minutach. Następuje przy tym wybielenie cery.
Pielęgnacja rąk - Stosować nacieranie roztworem soku cytryny, gliceryny i wody kolońskiej w równych częściach.

Gruszki

Spożywanie wskazane przy otyłości, reumatyzmie, osłabieniu. Dozwolone przy cukrzycy. Można używać 1 kg dziennie przed posiłkami albo świeży sok 2-3 szklanki przed jedzeniem. Odświeżający, przeczyszczający napój można uzyskać z 0,5 kg suszonych gruszek gotowanych przez 1 go-dzinę w 1 litrze wody.

Jeżyny

Można stosować na surowo, lub odwar, galaretki, konfitury i syropy (4 łyżki dziennie).
Są pożyteczne przy biegunkach, schorzeniach dróg oddechowych, anginie. stosuje się także płukanie jamy ustnej i gardła naparem z liści jeżyn.

Jabłka

Są nie tylko pożywieniem, ale i lekiem. Działają dodatnio na system nerwowy i wzmacniająco ogólnie, poprzez mineralizację i witaminizację organizmu. Dozwolone dla chorych na cukrzycę.
Wewnętrznie
Regenerująco, regulująco - Jedno jabłko codziennie rano i wieczorem (jeśli chemicznie nie opryskiwane, trzeba po dokładnym umyciu spożywać jabłko ze skórką).
Biegunki - Utarte owoce stosować przez 2 dni, spożywając ilości dostoso-wane do wieku.
Grypa, przeziębienia - Przechodzi szybciej, gdy spożywa się ok. 1 kg utartych surowych jabłek, jako jedyny pokarm przez 2-3 dni.
Bronchit, reumatyzm - Pić codziennie dowolne ilości odwaru z 2-3 jabłek (ze skórką) w 1l wody. Gotować 15 minut.
Zaburzenia żołądkowe - Napar ze zmiażdżonych skórek jabłek w proporcji 1 łyżka na 1 szkl. wrzątku przez pół godziny. Pić 4-6 szklanek dziennie.
Pielęgnacja zębów - Jabłko spożyte po kolacji wstępnie oczyszcza i wybiela uzębienie, przed użyciem szczotki.
Kaszel - Napar z kwiatów jabłoni (30 g na 1l wody) łagodzi i uspokaja napady kaszlu.
Zewnętrznie
Pielęgnacja skóry - Świeży sok jabłkowy stosowany do zwilżania wzmacnia i regeneruje skórę twarzy, szyi i piersi.

Kasztany

Jadalne, mają podobną zawartość odżywczych składników, jak ziarna zbóż. Do spożycia nadają się jedynie owoce świeże, bardzo dojrzałe. Można używać pieczone w całości lub przyrządzać puree, po upieczeniu. Kasztany są dość łatwo strawne, toteż mogą być podawane rekonwale-scentom, dzieciom i ludziom starym. Działają regenerująco, wzmacniająco i przeciwinfekcyjnie.

Maliny

Używa się owoce i liście. Maja działanie różnorodne. Owoce są ła-two strawne i mogą być spożywane przy reumatyzmie, cukrzycy i zaburzeniach przewodu pokarmowego. Sok ze świeżych malin z dodatkiem soku z czerwonych porzeczek i wody, tworzy odświeżający napój dla chorych nawet przy wysokich gorączkach. Napar z liści malin ma własności lekko przeczyszczające.

Morele

Świeże dobrze dojrzałe owoce są lekko strawne a jednocześnie bar-dzo pożywne. Przede wszystkim działają regulująco na przewód pokarmowy, zarówno przy biegunkach i zaparciach. Wpływają na poprawę apetytu. Mogą być pomocne przy nerwicach, bezsenności, anemii i okresie rekon-walescencji.
Zewnętrznie
Stosuje się świeży sok z surowych moreli do pielęgnacji skóry twarzy.

Morwa

Świeże bardzo dojrzałe owoce i świeży sok można spożywać przy zaparciach, schorzeniach dróg oddechowych i skłonności do krwotoków. Sok stosuje Się także do płukania jamy ustnej i gardła przy stanach zapalnych, aftach i anginie.

Orzechy laskowe

Są wybitnie odżywcze i strawne. Znakomicie spełniają funkcje rege-neracyjne i regulujące. Mogą przeciwdziałać kamicy moczowej, pasożytom jelitowym. Wskazane także dla osób starszych oraz otyłych. Mogą je spożywać chorzy na cukrzycę. Obok owoców można spożywać oliwę z orzechów laskowych, która jest jednocześnie skutecznym lekiem przeciw tasiemcowi. Stosuje się 1 łyżeczkę oliwy na czczo przez 15 dni.
Napar z liści leszczyny można stosować w formie kompresów przy owrzodzeniach skory kończyn.

Orzechy włoskie

Są wysoce kaloryczne i bogate w sole mineralne oraz witaminy. Działają regulująco, lekko przeczyszczająco, skutecznie przy biegunkach i robaczycy jelitowej. Orzechy włoskie dozwolone są przy cukrzycy. Bywają pomocne przy kamicy żółciowej. Są skuteczne przeciw tasiemcowi w for-mie sałatki z ziemniakami spożywanej przez 3 dni. Wskazane jest częste dodawanie do pokarmów świeżej oliwy z orzechów włoskich. Doraźnie dla szybkiego wzmocnienia organizmu można stosować 1 szklankę zmiażdżo-nych orzechów z dodatkiem 1 łyżeczki miodu.

Porzeczki czarne

Używa się surowych owoców i liści. Owoce stosuje się przy reuma-tyzmie, gośćcu, biegunkach, zaburzeniach wątroby, wyczerpaniu fizycz-nym i nerwowym. Można także stosować napar ze świeżych owoców (5 dag na 1l wody) do płukania przy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Przy reumatyzmie pożyteczne działanie daje napar z liści czarnej porzecz-ki, liści jesionu i kwiatu rumianku (1 łyżka na 1 szklankę). Pić 3-4 szklanki dziennie.
Ukąszeniom owadów - zapobiega nacieranie miejsc narażonych na uką-szenia zmiażdżonymi liśćmi czarnej porzeczki.

Porzeczki czerwone

Surowe owoce, świeży sok lub galaretki, można stosować przy dole-gliwościach żołądkowych, trudnościach w trawieniu, reumatyzmie i kamicy nerkowej. Wskazane jest picie świeżego soku z surowych owoców (tak-że rozcieńczonego wodą) w ilości do 300 g dziennie na czczo.

Śliwki

Są zasobne w mikroelementy, witaminy. Mają własności energetycz-ne, regenerujące, regulujące, antyinfekcyjne.
Spożywać należy tylko bardzo dojrzałe surowe owoce, na czczo i przed posiłkami lub pić świeży sok z surowych owoców 1 szklankę przed każdym posiłkiem.
Uporczywym zaparciom przeciwdziała spożywanie na czczo świeżych śli-wek z chlebem razowym.

Truskawki

Stosuje się owoce, liście i korzenie. Surowe mają własności odżyw-cze, regeneracyjne, mineralizujące i witaminizujące, przeciwinfekcyjne i pobudzające działanie gruczołów wydzielania wewnętrznego. Nie są wska-zane jedynie przy alergicznych schorzeniach skórnych. Najlepiej spożywać w sezonie, owoce surowe na czczo 250 g codziennie. Do pielęgnacji skóry twarzy należy używać zmiażdżone owoce do kompresów na noc.

Winogrona

Używa się surowe owoce świeże i suszone, gałązki i ziarenka. Za-sobne są w mikroelementy i witaminy, są łatwo strawne, regenerujące, wysoko kaloryczne, energetyczne, pobudzają działalność wątroby, są moczopędne. Najkorzystniej spożywać w całości bardzo dokładnie umyte w bie-żącej wodzie, surowe owoce w całości (ze skórką, z pestkami).
Przy niestrawności, obstrukcjach, kamicy żółciowej, schorzeniach skó-ry - spożywać w sezonie 1-2 kg owoców codziennie lub 1-1,5l świeżego moszczu.
Otyłości przeciwdziała spożywanie codziennie przynajmniej 1 kg wino-gron.
Przy zatruciach pokarmowych i stanach gorączkowych stosuje się pół szklanki soku ze świeżych owoców, między posiłkami.

Rodzynki (czyli suszone winogrona)

Mają właściwości podobne do świeżych owoców. Własności regene-rująco-pielęgnacyjne skóry twarzy ma sok ze świeżych winogron. Tak zwany "wiosenny sok" z młodych pędów (gałązek) winogron stosuje się przy kamicy żółciowej i moczowej po 1 łyżeczce soku na czczo - rano. Z ziarenek winogron otrzymuje się smaczną i zdrową oliwę jadalną.
Są wysoce kaloryczne i bogate w sole mineralne oraz witaminy. Działają regulująco, lekko przeczyszczająco, skutecznie przy biegunkach i robaczycy jelitowej. Orzechy włoskie dozwolone są przy cukrzycy. Bywają pomocne przy kamicy żółciowej. Są skuteczne przeciw tasiemcowi w formie sałatki z ziemniakami spożywanej przez 3 dni. Wskazane jest częste dodawanie do pokarmów świeżej oliwy z orzechów włoskich. Doraźnie dla szybkiego wzmocnienia organizmu można stosować 1 szklankę zmiażdżonych orzechów z dodatkiem 1 łyżeczki miodu.

Jarzyny
Zboża
Schorzenia i dolegliwości ulegające zahamowaniu
przy umiejętnym zastosowaniu jarzyn, owoców i zbóż

Powrót do spisu treści

Powrót na stronę główną
sieciowej biblioteki alternatywnej