Powrót na stronę główną

Czy NAVY
zniszczy wodne ssaki?

Tekst pochodzi ze strony
http://www.paeasite.com/lfasp.htm


Wieloryby, delfiny, lwy morskie i inne wodne ssaki są zagrożone przez najnowszy podwodny system Navy. System nie jest jeszcze oficjalnie zaaprobowany ale odbywają się sprawdziany i niejawne próby. Juz 15-ego kwietnia 1994r. Mieszkaniec Kalifornii, dostał- podczas surfowania na wodzie- głuchotę i nigdy nie został z niej do końca wyleczony. Niezidentyfikowane nadzwyczaj głośne odgłosy z pod wody były tego przyczyna. Według rożnych źródeł, był to jeden z pierwszych Navy testów nowego podwodnego systemu. System ten wysyla dźwięk, który po dobiciu się o nieprzyjacielskiego okrętu, daje echo lokalizujące ten okręt, nawet jeśli jest on bardzo daleko. System nosi nazwę Low Frequency Active Sonar (LFAS). Podobne testy przeprowadzają też W.Brytania i dania oraz NATO. Testy NATO zabiły Juz 12 wielorybów (a to dopiero wstępne próby) i naraziły wiele osób na wybrzeżu w Grecji. U ludzi dźwięki z LFAS powodują przejściowo głuchotę, początkową fazę śpiączki i depresje. Oczywiście niektóre ssaki wodne używają tez dźwięków do komunikacji, a więc LFAS zakłóciłby to. Ten system jest super głośny, jest to przecież wynik najnowszej technologii.

Marine Mammal Comission w 1997 złożyła do Congressu pismo sprzeciwiające się NAVY testom ze względu na zagrożenie jakie powodują one dla wielorybów i innych ssaków. dodatkowo, naukowcy z Mamal Ocean Institute zaobserwowali na Hawajach i w Kaliforni, ze podczas prób LFAS matki opuściły dwa małe wieloryby i małego delfina. Cos podobnego nie zdarzyło się przez 9 lat pracy Instytutu. Z NAVY wyszło oświadczenie, ze Instytut nie ma (!) wystarczająco dowodów na tezę, że przyczyną opuszczenia małych przez matki był NAVY test.

LFAS to 57 metrowy "blok" z 18 głośnikami mogącymi ustalić położenie okrętu oddalonego setki tysięcy mil kwadratowych. Odgłosy mogą przekroczyć do 4 milionów (!!!) dotychczasowo normę wytrzymałości wielorybów. Oficjalnie mówi się, ze odgłosy mogą do miliona razy przekraczać dotychczasowe normy. Obecnie używany przez NAVy podobny system mieści się w "normach", ale jest nie skuteczny wobec super cichych nowoczesnych okrętów podwodnych. W 1996 presja naukowców była za duża, co zmusiło NAVY do przeprowadzenia własnych badań LFAS pod względem ochrony ssaków wodnych. Zatrudniono do tego badaczy z instytutów i uniwersytetów, wśród nich znanych doktorów Petera Tyack i Christophera Clark. Badacze pracujący dla NAVY powiedzieli, ze został opracowany plan ochrony wielorybów przed LFAS. A gdzie inne ssaki??? Wielu poważanych badaczy oceanów nie zgadza się z tym poglądem, stanowczo protestując przeciw jakimkolwiek formom LFAS. Whitehead (20 lat badań wielorybów) z Kanady mówi, ze nie znamy wielorybów na tyle aby twierdzić co jest dla nich dobre a co złe i jak je ochronić. Badacze zatrudnieni przez NAVY upierają się, ze NAVy nie będzie używać LFAS w innych miejscach niż przybrzeża, gdzie wielorybów nie ma za dużo; i że system nie będzie użyty jeśli w zasięgu kilometra będzie wieloryb. Będą tez specjale nowoczesne wynalazki odstraszające ssaka na kilometr od punktu startu LFAS. Według doniesień agencji Mojo, NAVY testy będą 400 razy większe niż te przy zatrudnionych badaczach. Jeśli to prawda to wyniki uzyskane przez naukowców pracujących dla Navy są nieaktualne. Działacze ogromnej koalicji przeciw LFSA (min.: naukowcy, profesorowie, znani działacze ekologiczni) mówią jasno, że nie będzie możliwości ciągłej kontroli czy NAVY użyje LFAS poza wybrzeżami i w odległości kilometra od wieloryba. Ta druga opcja wydaje się nierealna nawet dla przeciętnego obserwatora.

Przewodniczący NAVY Komisji ds badań LFAS na tle ochrony życia wodnego Joe Johnson, przedstawił stanowisko NAVY: "publiczność nie musi zaakceptować tego dokumentu". Joe mówi o oficjalnym dokumencie NAVY odnośnie całej sprawy. Będzie od 30 do 60 dni na komentarze. Słowem, NAVY twierdzi, ze tylko oni decudują o tym co oni robią pod wodą. Może powinienem zmienić pytanie z początku na : czy NAVY uda się zniszczyć wodne ssaki? Oczywiście to nie jest zamierzeniem LFAS ale taki lub podobny będzie rezultat.

Powrót na stronę główną

alternatywny punkt informacyjny WATAHA