wyjąc do nocy, wyjąc do wolności...
[DZIAŁ ARCHIWALNY!]
PRZEJDŹ NA STRONĘ GŁÓWNĄ!


STRONA PROTESTU
PRZECIW ZABIJANIU WILKÓW
aktualnosci
działaj
Aby dowiadywać się o wilczych cyberakcjach, pozostaw swój trop e-mailowy:


[ przejdź na stronę główną! ]

odnośniki
www.wild.art.pl
www.wolf.wild.art.pl
www.wolfpark.org
www.defenders.org

podziękowania
informacje
Idea: LUNA Tychy
Webmastering/kontakt: NTW
Polecamy:
biblioteka praw Zwierząt i Ludzi
Fotografie wilków:
WolfPark Stobnica
ULV po norwesku znaczy WILK

ULV po norwesku znaczy WILK
Strona pierwotnie powstała jako protest przeciw planom norweskich władz zamierzających odstrzelić w zasadzie całą populację wilków na swym terytorium i rzekomo chronić ją dalej. Aktualnie witryna zajmuje się informowaniem o innych przypadkach tępienia wilków i akcjach na rzecz obrony tych zwierząt.

ZANIM WILKI ODEJDĄ...

zanim wilki odejdą...
ULV - Ratuj wilki! ULV - WILCZY CYBERAKTYWIZM

STRONA ARCHIWUM KAMPANII!
przejdź na stronę główną

Błagam, patrzcie na daty newsów, ktore czytacie, bo do dziś krążą po sieci apele o akcji, która zakończyła się całe miesiące temu!

ALASKA 2003-2004
[BEZ RESZTY USA]

ALASKA: "BAWIŁ SIĘ" W ODSTRZAŁ,
TERAZ ZA TO ZAPŁACI
2.X.2005.

39-letni David Haeg z alaskańskiej miejscowości Soldotna został pod koniec września skazany za nielegalne zabicie w marcu 2004 dziewięciu wilków. Haeg był pilotem samolotu, z którego w czasie masowego odstrzału drapieżników polowano po za wyznaczonym do tego celu obszarem. Teraz spędzi on 35 dni w areszcie, straci samolot, broń i licencję przewodnika, będzie też musiał zapłacić 4500$ grzywny.

ALASKA: KOLEJNE WIEŚCI
I KOLEJNA FORMA PROTESTU
11.I.2004

Gubernator Alaski, F. Murkowski, zmienil tamtejsze prawo, aby możliwe były polowania z wykorzystaniem samolotu również na określonych terenach i zasadach dla sportu. Rozważany jest rónież projekt odstrzeliwania wilków, które w ciągu 4 lat przejdą na tereny objęte odstrzałem. Dotychczasowe protesty niewiele dały, jednak trwają nadal. Na chwilę obecną w trwającej kampanii (opisanej wcześniej na stronach ULV) pozostają juz tylko argumenty ekonomiczne - wszelkie inne, włącznie z opinią samych Alaskańczyków (dwa referenda, o których wspominaliśmy wcześniej), zostały zignorowane. Alaska rok rocznie zyskuje dzięki turystyce 2 mld $. W związku z tym amerykańskie organizacje obrońców praw zwierząt apelują o przesyłanie do kompanii turystycznych najsilniej związanych z turystyką alaskańską informacji o popraciu jej bojkotu w związku z polowaniami na wilki. Jedncoześnie prosimy osoby, które jeszcze nie wysłały protestów do samego gubernatora Murkowskiego o zrobienie tego [wzory i adresy znajdują się tutaj].

Wzór informacji o poparciu dla protestów:

Adresaci: reservations@alaska-wildland.com; info@alaskacruiseexperts.com; info@glacierbayalaska.com; contacttvtg@vacationstogo.com.
W polu "kopia" prosimy wsisać adres gubernatora Murkowskiego: governor@gov.state.ak.us.

Treść:
[należy podpisać się pod "sincerely"]

Dear Sir/Madam,

As you probably know, The Alaskan Game Board on its meeting on 4th of November 2003 approved permits that will allow the shooting of large numbers of wolves either directly from airplanes or after chasing the animals to the point of exhaustion and then landing the aircraft to kill the them on foot. This approval is called "aerial wolf control" but that name is just words that are to cover truth about murdering wolves of Alaska, the most numerous population of this animal in the United States. Alaska should be proud of its beautiful wildlife and cover it as the greatest treasure. Instead of this, every guy who have an airplane and a friend with a riffle can get permission to kill wolves for "sport".

I am writing to you because I cannot support such things. When democratic methods like referenda (there was two votes about this subject in 1996 and 2000 when voters of Alaska rejected idea of such wolf control program), discussion and court hearings, people who are against killing wolves like me are forced to put a pressure in different way.

Economical things are the only that Governot Murkowski can understand, so me and my family and friends have decided to join to boycott of tourism on Alaska. We won't set foot on Alaska soil until The Alaskan Game Board stop their moral crimes against wolves.

Ten years ago the similar boycott stopped killing wolves, so we hope that this time it will be efficacious as well. We will keep on our protest until the object will be attained.

Sincerely yours

[PODPIS]

SĄD NIE OCHRONI WILKÓW
11.XII.2003

Alaskańki sąd odrzucił prośbę o wstrzymania wprowadzenia w życie stanowego programu zabijania wilków przy użyciu helikopterów (patrz niżej). Decyzja ta, podjęta w piątek 5.12. otwiera drzwi do realizacji kontrowersyjnych polowań. Protesty jednak się nie zakończyły, a członkowie organizacji Friends of Animals przypominają, że w podobnej sytuacji w roku 1982 liczba protestów przeciw odstrzałom i zdecydowany bojkot Alaski przez turystów doprowadził do moratorium dotyczącego kontroli liczebności wilka.

ALASKA: W SĄDZIE O PROGRAMIE ODSTRZAŁÓW
4.XII.2003

Los kontrowersyjnego planu władz stanu Alaska dotyczącego odstrzału tej zimy wilków w okolicach McGrath jest w rekach sedzi, która zapowiedziała, że podejmie decyzje do piątku, czy zezwoli na rozpoczęcie realizacji programu kontroli liczebności drapieżników przy użyciu smigłowców.

Sedzia sądu najwyższego Sharon Gleason wysłuchała sporu na wtorkowym (2.12.2003) przesłuchaniu świadków, prowadzonego przez grupę mieszkanców Alaski oraz narodową grupę obronców praw zwierząt z przedstawicielami władz stanu. W ich imieniu, arwokat z Anchorage Jim Reevs powiedział, że zaproponowany program kontroli liczbnosci wilków nie jest ani dobrze uzasadniony ani legalny. "Stanowi szefowie kół łowieckich i biolodzy pomineli niezbędne kroki proceduralne i nie mają biologicznych danych, których wymaga prawo stanowe" - tłumaczył we wtorek 2 grudnia.

Adwokat strony rządowej Kevin Saxby oponował, że plan ma bardzo dobrą dokumentację, zarówno biologiczną jak i administracyjną (dokumentacja ta przewiduje, że po wykonaniu planu odstrzalu łosi będzie przybywać i przyjeżdzający myśliwi będą zostawiać swoje pieniądze, kiedy nie bedzie wilków, w szczególności po zrealizowaniu wiosennej części planu obejmującej dodatkowo usunięcie z okolicy niedżwiedzi). "Głównym celem programu jest zwiększenie dochodu" powiedział Saxby.

Łowiectwo sportowe z użyciem smigłowców zostało zabronione na Alasce w 1972. W 1996 i 2000 alaskanscy wyborcy odrzucili podobne praktyki znane jako "ląduj i strzelaj" (polegające na ściganiu wilków z powietrza, następnie lądowaniu i strzelaniu). Prawo jednak wciąż pozwala władzom stanowym na użycie śmiglowców przy prowadzeniu kontroli liczebności drapieżników.

Wzór listu protestacyjnego publikowaliśmy wcześniej tutaj.

ALASKAŃSKI SĄD OPÓŹNIA POLOWANIE
1.XII.2003

Myśliwi, którzy chcieli uczestniczyć w programie powietrznego odstrzału wilków niedaleko McGrath będą musieli poczekać przynajmniej jeszcze kilka dni.

W dniu, gdy Departament Alaski ogłosił, że zatwierdził trzy drużyny pilotów i strzelców, by mogli zacząć odstrzał wilków z samolotów w pobliżu McGrath, Sąd Najwyższy w Anchorabe wydał (na prośbę narodowej grupy opieki nad zwierzętami) dokument, by chwilowo wstrzymać odstrzał.

"To nie jest wielka niespodzianka", powiedział Matt Robus, dyrektor narodowego wydziału ochrony dzikiej przyrody. "To bardzo kontrowersyjna sprawa, a ludzie mają mocne uczucia w stosunku do niej. I to po obu stronach".Sędzia w/w sądu - Sharon L. Gleason wydała po południu w środę 26.11., nakaz o wstrzymaniu odstrzału na co najmniej 10 dni. Sam proces daje szanse na całkowite zawieszenie programu.

W tym czasie Alaskańska Komisja Łowiecka wydala zgody prywatnym zespołom pilotów i strzelców na zabicie od 40 do 45 wilków w rejonie McGrath gdzie nie odnoszono sukcesów w polowaniach na łosia. Część mieszkańców z rejonu McGrath kilka razy składało tą petycję do Komisja mówiąc, ze nie byli w stanie upolować odpowiedniej ilości łosi na pożywienie. Przeciwnicy odstrzałów zauważają jednak, iż liczebność populacji łosia w tym rejonie jest stabilna i nie ma oznak, aby została przetrzebiona, w związku z czym polowanie na wilki z użyciem śmigłowców nie jest uzasadnione.

W pozwie złożonym w piątek 21.11. grupa mieszkańców McGrath i Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt poprosiły sąd o ocenę, czy program nie jest sprzeczny z prawem i o cofnięcie wszystkich udzielonych pozwoleń na polowania z wykorzystaniem helikopterów.

Prawnik James Reeves komentując sprawę powiedział, iż wielu mieszkańców Alaski czuje się a propos wilków tak, jak Indianie w stosunku do bizonów. Poprosił sędzię, o wstrzymanie odstrzału, aby sąd mógł spokojnie przyjrzeć się faktom.

Jak wspomnieliśmy poniżej, oprócz maili protestacyjnych można też podpisywać petycję on-line: www.thepetitionsite.com/takeaction/372846429 [należy pamiętać o podpisie - władze nie uznają anonimów]. Jest szansa na wygraną!

Patrz też "więcej informacji o sytuacji w Alasce".

WIĘCEJ INFORMACJI O SYTUACJI W ALASCE
1.XII.2003

Prywatni piloci używający swoich prywatnych samolotów i amunicji mogą odstrzeliwać wilki z powietrza dzięki programowi kontrolowania drapieznikow zaaprobowanym w listopadzie przez Alaskańska Komisje Łowieckiej.

Jeden z głosujących w Komisji, Ralph Seeksins, powiedział mediom, że jego zdaniem decyzja Komisji doprowadzi do lepszej współpracy przy "doprowadzaniu relacji drapieżnik-ofiara do równowagi".

Dobór pilotów i strzelców mających uczestniczyć w polowaniach z użyciem helikopterów ma potrwać około 2-3 tygodni. W niektórych rejonach ze względu na niezbyt gęste lasy strzelcy korzystający z helikopterow będą najprawdopodobniej używać broni o dużym kalibrze (dubeltówek). I nie otrzymają żadnego wybnagrodzenia za uczestnictwo, oprócz zabitych przez siebie wilków. Dobrze wyprawiona skóra w Alasce może kosztować około 300 dolarów wedle informacji otrzymanych od kupców.

W Komisji padają też głosy, by zwiększyć tereny dla łowiectwa powietrznego, jeśli naziemni traperzy nie bedą w stanie złapać tylu wilków ile im przydzielono. Jeden z członków komisji, Pete Buist, powiedział: "jeśli zranimy uczucia niektórych traperów, trudno. Celem nie jest zadowolić wszystkich ale zredukować ilość wilków w dorzeczu Nalchiny tak szybko jak się da".

Przewodniczący Komisji Łowieckiej Mike Fleagle uważa, że opinia publiczna zaczyna przychylać się do polowań (co kontrastuje z faktem bojkotu turystycznego Alaski po poprzednich "walkach o wilki" i z dwoma referendami). Jego zdaniem masowe odstrzały mają służyć nie eksterminacji wilków, lecz "trzymaniu ich ilości w ryzach". Jeśli jeszcze nie wziął(a/e)ś udziału w proteście, zrób to teraz! Oprócz przedstawionych wcześniej wzorów listów, można też podpisać się pod petycją on-line: www.thepetitionsite.com/takeaction/372846429

Z HELIKOPTERAMI NA WILKI
16.XI.2003

4.11.2003. Alaskańska Komisja Łowiecka zezwoliła na odstrzelenie dużej liczby wilków zarówno bezpośrednio ze śmigłowców, jak i poprzez zagonienie zwierzęcia do stanu kompletnego wycieńczenia, a następnie, po wylądowaniu śmigłowca, bezpośrednie zabicie przez myśliwego. Decyzja Komisji zapadła mimo tego, że większość mieszkańców Alaski opowiedziała się za zakazaniem tych praktyk w ogólnostanowych referendach (1996 i 2000).

"Obywatele Alaski już dwa razy odrzucili te praktyki" powiedziała Karen Deatherage, Członkini Alaskańskiego Programu Obrońców Dzikiej Przyrody "Stanowe ciało ustawodawcze, Gubernator i teraz Komisja Łowiecka zdeptali wolę obywateli i otworzyli drzwi masowemu mordowaniu setek wilków".

Tereny objęte pozwoleniem na zabijanie wilków z powietrza to prawie 2000 mil kw. w środkowej Alasce. Odstrzeliwanie zwierząt będzie też mieć miejsce na znacznie większym terenie na wschód od Anchorage, gdzie, jak się oblicza, około 80% wilków może zginąć w wyniku wznowienia tej praktyki. Rozważane są także inne rejony, na których może być dozwolone odstrzeliwanie wilków, a które najprawdopodobniej zostaną zaaprobowane na zimowym zebraniu Komisji Łowieckiej w marcu.

Alaska jest ojczyzna największej ocalałej populacji wilka szarego w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy oceniają, ze po całym stanie wędruje od 7000 do 9000 wilków. Ale w przeciwieństwie do wilków w pozostałych 48 stanach, wilki na Alasce nie są objęte ochrona z ramienia Aktu o Gatunkach Zagrożonych, i polowanie na wilki jest legalne na 95% powierzchni stanu. W poprzednich 5 latach ponad 7 500 wilków zostało zabitych w czasie polowań lub zginęło w zastawionych pułapkach.

ZAPROTESTUJ PRZECIWKO POLOWANIU NA ALASKAŃSKIE WILKI
16.XI.2003

W ramach protestów organizowanych przez amerykańskie organizacje ekologiczne wysyłane są emaile z wyrazem sprzeciwu wobec polowań na wilki na adresy Ministerstwa Rybołówstwa i Łowiectwa oraz do gubernatora Alaski, Franka Murkowskiego. Poniżej przedstawiamy przykłady krótkich listów protestacyjnych [jednak osoby dobrze znające język angielski prosimy o stworzenie własnych wzorów listów].

* * *
1. Gubernator Murkowski: governor@gov.state.ak.us [list można wysłać również za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie www.savealaskawolves.org - wkleja on poniższą treść automatycznie]:
Przykładowa treść [oczywiście należy wstawić dane w podpis]:

ALASKA - PROTESTÓW CIĄG DALSZY
30.III.2003.

Otrzymaliśmy informację, iż alaskański plan odstrzału wilków, o którym pisaliśmy wcześniej, "został uzgodniony". Ciągle jeszcze jest czas na wysyłanie protestów. Tym razem protesty należy wysyłać do gubernatora stanu Alaska, Franka Murkowskiego. Poniżej zamieszczamy adres do protestów oraz przykładowy wzór listu protestacyjnego po angielsku.

* * *

Adres protestów:
Governor Frank Murkowski; Office of the Governor; State Capitol P.O. Box 110001; Juneau, AK 99811-0001; Phone: 907-465-3500;
Email: office_of_the_governor@gov.state.ak.us

Przykładowy temat: Oppose Predator Control Plan

Przykładowa treść [pod "sircenly" wstaw swoje imię, nazwisko, miasto i państwo]:

Governor Murkowski:

I understand that the Alaska Board of Game voted Wednesday to kill wolves and move brown and black bears from a 520-square mile area near McGrath. Please accept this letter as a petition opposing this plan.

Catering to the wolf-killing community, who dominate the Board of Game, will be a public relations disaster for Alaska. If this plan is given final approval, I will join others in a tourism boycott and encourage my family, friends, and business associates to do the same.

The final decision regarding the predator control plan is now in your hands. Thank you for your time and consideration. I look forward to your reply.

Sincerely,
[IMIĘ, NAWIZKO]
[MIASTO, PAŃSTWO]

...BO CHCĄ STRZELAĆ DO ŁOSI
14.III.2003.

Jak napomknęliśmy wcześniej, na Alasce coraz wyraźniejsze jest odchodzenie od ochrony wilków. Rząd stanowy zaproponował wybicie całej wilczej populacji na obszarze 520 km kwadratowych w okolicy wsi McGrath w głębi Alaski. Nie tylko wilki znalazły się na czarnej liście alaskańskich władz stanowych. Władze rozważają też schwytanie w pułapki grizzly i czarnych niedźwiedzi i przemieszczenie ich po za granice stanu, co jednak wpłynie na tamtejszy ekosystem. A cel powyższego jest zupełnie oficjalnie tłumaczony przez władze w sposób rozbrajająco szczery: to dla powiększenia populacji łosia amerykańskiego dla... myśliwych. Protesty należy kierować pod adres: 19DeastInfo@fishgame.state.ak.us [the Alaska Department of Fish and Game]. Nadal aktualne są też sprawy wilków w innych stanach USA [patrz niżej].

Informacje dostarczone przez:
alternatywny punkt informacyjny WATAHA

Patrz również: