wyjąc do nocy, wyjąc do wolności...
[DZIAŁ ARCHIWALNY!]
PRZEJDŹ NA STRONĘ GŁÓWNĄ!


STRONA PROTESTU
PRZECIW ZABIJANIU WILKÓW
aktualnosci
działaj
Aby dowiadywać się o wilczych cyberakcjach, pozostaw swój trop e-mailowy:


[ przejdź na stronę główną! ]

odnośniki
www.wild.art.pl
www.wolf.wild.art.pl
www.wolfpark.org
www.defenders.org

podziękowania
informacje
Idea: LUNA Tychy
Webmastering/kontakt: NTW
Polecamy:
biblioteka praw Zwierząt i Ludzi
Fotografie wilków:
WolfPark Stobnica
ULV po norwesku znaczy WILK

ULV po norwesku znaczy WILK
Strona pierwotnie powstała jako protest przeciw planom norweskich władz zamierzających odstrzelić w zasadzie całą populację wilków na swym terytorium i rzekomo chronić ją dalej. Aktualnie witryna zajmuje się informowaniem o innych przypadkach tępienia wilków i akcjach na rzecz obrony tych zwierząt.

ZANIM WILKI ODEJDĄ...

zanim wilki odejdą...
ULV - Ratuj wilki! ULV - WILCZY CYBERAKTYWIZM

STRONA ARCHIWUM KAMPANII!
przejdź na stronę główną

Błagam, patrzcie na daty newsów, ktore czytacie, bo do dziś krążą po sieci apele o akcji, która zakończyła się całe miesiące temu!

SZWECJA 2002

SZWECJA: ZGODA NA POJEDYŃCZY ODSTRZAŁ?
21.VII.2002.

Szwedzka Agencja Ochrony Przyrody zadecydowała o zgodzie na odstrzał jednego dorosłego wilka-samca w regionie Värmlands w południowo-zachodniej Szwecji. Ponieważ w Szwecji wilki są pod ścisłą ochroną bez tego zezwolenia legalne polowanie na nie nie jest możliwe.

Zeszłoroczne statystyki dotyczące populacji wilków na terenie całej Skandynawii są różne. Przed norweskimi polowaniami [patrz archiwum kampanii ULV z zimy 2000/2001] liczebność skandynawskich wilków szacowano wg jednego źródła na 80-100 osobników, wg innego - 51-80. Jednak w połowie 2001 roku przyrodnicy spodziewali się u szwedzkich wilków kilkunastu miotów.

Teoretycznie więc sytuacja szwedzkich wilków jest dosyć dobra i śmierć jednego wilka z czysto matematycznego punktu widzenia nie byłąby dużą stratą, jednak w praktyce jest znacznie gorzej. W bieżącym roku w Skandynawii zgineło 5 wilczych samców alfa [dane z 18 lipca]. Samiec alfa (basior, dominujący w wilczej grupie samiec), to jedyny w wilczych watahach samiec, który kopuluje - bez niego stado się nie rozwija - nie ma nowych młodych szczeniąt. Ponadto bez niego struktura społęczna wilczej watahy ulega rozbiciu. W tej sytuacji życie każdego wilka jest ważne, zwłaszcza, że warunki odstrzału (dorosły samiec) wśród narażonych wilków zawierają również alfa pozostałych watah.

Apele o powstrzymanie się przed odstrzałem wilka należy kierować w języku angielskim pod dwa adresy: Johan.Bodegĺrd@naturvardsverket.se oraz Johan.Axell@naturvardsverket.se. W polu 'kopia' prosimy o wpisanie adresu vargarnas@yahoo.se.

Maile prosimy pisać raczej w formie wyważonej, gdyż w Szwecji opinia publiczna jest nastawiona raczej pozytywnie do sprawy ochrony wilków, czego dowodem była "prowilcza" postawa Szwedów w czasie odstrzałów w Norwegii [patrz archiwum kampanii ULV z zimy 2000/2001].

PRZYKŁADOWY LIST PROTESTACYJNY
13.VIII.2002.

Otrzymaliśmy angielskojęzyczny wzór listu protestacyjnego w sprawie szwedzkich wilków. Jeżeli ktoś nie brał udziału w akcji o której pisaliśmy pod koniec lipca właśnie z powodu barier językowych, może to zrobić teraz.

Na końcu listu pod "Sincerely" jako podpis należy wpisać swoje imię, nazwisko, miasto oraz państwo. Przykładowy temat to: "Don't kill the wolves".

Listy należy wysyłać na adresy:

Swedish Environmental Protection Agency (Naturvĺrdsverket); SE-106 48 Stockholm, Sweden; Blekholmsterrassen 36.
natur@naturvardsverket.se , Johan.Bodeglrd@naturvardsverket.se , Johan.Axell@naturvardsverket.se , w polu "kopia" prosimy wpisać adres vargarnas@yahoo.se.

Wzór listu:

Ladies and Gentlemen:
I understand that the Swedish Environmental Protection Agency has decided to permit the hunting of one adult, male wolf in Värmlands region, south-west Sweden.
There are only 100 wolves in the entire Scandinavian area. [Statistics from past year.]
During this year alone, five alpha males have been reported as missing. Without the alpha male, there will be no pups.
As you know, wolves are endangered, protected species in Sweden. Sweden has also signed the Bern convention and agreed to protect the Scandinavian wolf population.
Therefore, a hunt should not be allowed, particularly where no alternatives regarding the cattle issue were tried!
Even without a hunt, the future appears very bleak for the Scandinavian wolf population.
Please do all you can to make sure this atrocity does not occur. Don't permit the killing of any of these magnificent animals. They deserve to run wild and free from harm from humans.

Sincerely,

(Twoje imie i nazwisko)
(miasto, państwo)NORWEGIA 2001

SZANSA, CZY DROGA DO KOLEJNEJ MASAKRY?
[czerwiec 2001]

Skandynawscy przyrodnicy spodziewają w tym roku w południowej Skandynawii [a więc po niedawnej norweskiej masakrze de facto w Szwecji] piętnastu wilczych miotów. To szansa aby wilki znów zawitały w całej Skandynawii. Niestety norwescy farmerzy już teraz zaczynają mówić o konieczności przygotowania nowych polowań i kontroli populacji wilka. Ci sami farmerzy wciąż nie zmieniają jednak metod wypasu i dozoru owiec, o których pisaliśmy na stronie już wcześniej [wiele owiec znika z powodu braku nadzoru].

Miejmy jednak nadzieję, że gdy następnym razem dojdzie do sytuacji 'na ostrzu noża', władze norweskie wezmą pod uwagę międzynarodową skalę protestów, jakie miały miejsce przy poprzednich polowaniach. [info: czerwiec 2001]

SZKARŁATNA NORWEGIA: MASAKRA DOKONANA
[2001]

Kontrowersyjne polowania na wilki zakończyły się niestety pełnym sukcesem myśliwych. Dziewięć norweskich wilków straciło życie. W czasie masakry udało się zweryfikować liczbę wilków [z wcześniej szacowanej na 7-20 - nie mylić z szacunkami wobec populacji południowej Skandynawii]. Jak podaje norweski dziennik Aftenposten w tej chwili pozostał JEDEN [!] osobnik - przyrodnicy nadali mu imię Martin. Norwegia powróciła do "ochrony" wilka (bo siłą rzeczy już nie wilków). Nie można jednak zapomnieć o zjawisku kłusownictwa [patrz wcześniejsze wieści].

W czasie polowań do pewnego momentu norwescy ekoaktywiści starali się ratować wilki krażąc po terenie polowań, by odstraszyć drapieżniki i utrudnić myśliwym dokonanie masakry. Niesetety - w pewnym momencie przedstawiciele lobby hodowców zaczęli niszczyć im namioty, sprzęt, a sami aktywiści zostali pobici. Czworo z tych, którzy dokonali dewastacji obozu aktywistów stanęło już przed sądem - wszyscy pozwani w momencie ataku byli pod wpływem alkoholu. Sąd w czasie procesu potraktował owo upojenie jako okoliczność łagodzącą. W internecie pojawiło się retoryczne pytanie: czyżby te same czyny po pijaku były mniej niebezpieczne?

Czy protesty miały sens? TAK! Większość wilków odstrzelono z helikoptera, a ten w wyniku protestów przez jakiś czas został wycofany [jeden z współwłaścicieli nagle stwierdził, że "lubi wilki"]. Niestety - po jakimś czasie pojawił się nowy helikopter, ale naprawdę niewiele brakowało, by ta chwilowa przerwa uratowała część wilków.

Aktualne nastroje sympatyków wilków w związku z dokonaną masakrą są bardzo różne, mieszając gniew i cynizm. Na jednej z internetowej list dyskusyjnych pojawiła się wypowiedź: "Norwegia za to zapłaci. I to nie będą pieniądze". Bardziej umiarkowani zwolennicy wilków pytają, czy Norwegia aby nie prowadzi konspiracji przeciwko stworzeniom, których wymowa zaczyna się na "w", skoróż uczestniczy w polowań na takie zagrożone wyginięciem gatunki, jak: wieloryby (z ang. whales), wilki (wolves)... Wciąż też panują nastroje bojkotu norweskich produktów.

Dokładniejsza historia norweskiej masakry
i podejmowanych form działań:
patrz tutaj


Informacje dostarczone przez:
alternatywny punkt informacyjny WATAHA

Patrz również:
polish
english
french
norwegian
swedish
germany
croatian