sieciowa biblioteka alternatywna WolfPunk
wróć na stronę główną

WSTĘP DO ANARCHIZMU

W co wierzą anarchiści
Różnice poglądowe
Anarchistyczna działalność

[broszura wydana przez Wydawnictwo "Inny świat"]

SPIS TREŚCI

  1. Słowo "Anarchia"
  2. Ideały anarchistyczne, czyli w co wierzą anarchiści
  3. Anarchia
  4. "Anarchia" a społęczny nieporządek
  5. Anarchizm i terroryzm
  6. Trochę o rządzie
  7. Rząd jako krok w stronę anarchii
  8. Geneza rządu
  9. Demokracja
  10. Droga ku anarchii
  11. Przymusowe podatki
  12. Komu służy zwalczanie narkotyków?
  13. Przyroda
  14. Ekologia a anarchizm
  15. Zielony anarchizm
  16. Radykalna ekologia
  17. Jak się dzielą anarchiści? Różnice poglądowe.
  18. Różnice pomiędzy anarchistami
  19. Intelektualiści i radykałowie
  20. Rewolucyjna przemoc i anarcho-pacyfizm
  21. Anarcho-syndykalizm i samostanowienie robotników
  22. Anarchizm a religia
  23. Optymizm i pesymizm
  24. Anarchistyczna działąlność
  25. Jak anarchiści są zorganizowani
  26. Anarchistyczna literatura
  27. Spotkania i demonstracje
  28. Squatting czyli sposób na życie
  29. Anarchistyczny Czarny Krzyż

Słowo "Anarchia"

Słowo "anarchia" zawsze używano dla określenia nieporządku i chaosu. Podobnie jest i dzisiaj; "anarchia" w tym znaczeniu wykorzystywana jest przez politycznych przeciwników, by zaszkodzić idei i zafałszować jej prawdziwe oblicze.

Nie warto jednak zagłębiać się w filologiczne dyskusje, gdyż jest to raczej kwestia historyczna. Właściwe znaczenie słowa "anarchia" jest niestety fałszowane przez niesłuszne twierdzenie, że rząd jest organem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa, a w konsekwencji stwierdzenia: społeczeństwo bez rządu byłoby skazane na nieład i chaos.

Istnienei tych uprzedzeń i ich wpływ na rozumienie znaczenia "anarchii" przez ogół społeczenstwa da się w łatwy sposób wytłumaczyć. Każdy z nas od samego początku wychowany jest w określonych warunkach i względem nich ustawia swoją rzeczywistość. Dla przykładu, urodzeni i wychowani w niewoli niewolnicy nie wiedzą czym jest wolność i pojęcie to jest dla nich czymś niezrozumiałym. Podobnie, pokolenia robotników, którzy przez wieki zobowiązani byli pracować dla bogatych, a ich losy zależały od właścicieli fabryk i posiadlości ziemskich, przyzwyczili się do tego stanu rzeczy i nie mogą wyobrazić sobie życia bez "Panów i Władców".

Skoro istnieje przeświadczenie, że rząd jest niezbędny i bez niego w społeczeństwie szerzyłby się chaos, tak więc "anarchia" oznaczająca brak władzy odgórnej, w konsekwencji niesie za sobą brak porządku. W wielu krajach, gdzie obowiązywała monarchia, slowo republika (wladza sprawowana przez wielu ludzi), używane było do określenia nieporządku i chaosu. Zmienilo się to wraz ze zmianą poglądów ludzi.

Uświadomienie społeczeństwu, że rząd jest nie tylko zbędny lecz nawet niekorzystny, sprawi, że anarchia (jako ustrój wykluczający potrzebę istnienia rządów) odbierana będzie jako naturalny porządek, społeczna solidarność i wolność.

Ci, którzy twierdzą, że anarchiści wybrali dla siebie nazwę niefortunną, źle interpretowaną przez społeczeństwo, są w bledzie. Problem nie polega na doborze źle kojarzonej nazwy lecz na tym, że idea anarchizmu uderza w wielowiekowe tradycje uciskania społeczeństwa przez rząd i państwo.

Anarchizm, jako ruch społeczno-polityczny, rozwijał się na przestrzeni wieków i przyjmował różne formy, w zależności od sytuacji politycznej. Niemniej jednak główne postulaty anarchistów pozostawały te same.


prawa Zwierząt, prawa człowieka
wróć na stronę główną